Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Flora Brovina"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Rejected the last text change (by Adisahoxha) and restored revision 1531214 by Mr. Pseudo)
No edit summary
Flora Brovina u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ’in absentia’ nga PEN Klubi Suedez.
 
[[Kategoria:Lindje 1949]]
 
[[Kategoria:ShkrimtarëNjerëz shqiptarëqë jetojnë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Skënderaj]]
[[Kategoria:Shkrimtarë kosovarë]]
Anonymous user