Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Shkumbinit"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Skeda Shkumbini.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
{{Coord|41.039722|19.442778|display=title}}
'''Lumi Shkumbin''', ose '''Lumi Shkëmbi''', buron në malin e Valamares (Shqipëri) dhe duke rrjedhur nëpër një lugin të ngushtë e reliev të thyer derdhet në Detin Adriatik. Gjatësia e këtij lumi është 181 km ndërsa prurja e ujit arrin vlerën mesatare vjetore prej 61 m³/s.
 

Menyja e lëvizjeve