Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

118 bytes added ,  6 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
[[Skeda:Viking Expansion.svg|tumb|right|250px|Përhapja e Vikingëve nga shekulli i 8 deri në shekullin e 11.]]
==Përmbledhje==
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.
 
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.<ref> [https://nellacro.wordpress.com/2014/12/02/istina-o-vikinzima/ Istina o vikinzima] Vizituar më 4.10.2016.</ref>
==Përmbledhje==
Kohët e fundit ka edhe mendime që emri i Viking duhet të përdoren vetëm për banorët e Skandinavisë (Gadishullit Skandinav dhe Danimarkës) të cilët në Mesjetë kishin kryer sulme të parreshtura gati në të gjithë botëne asaj kohe.