Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

29 bytes added ,  6 vjet më parë
v
zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë, përmirësime tipografike: dmth → do të thotë duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (added Category:Skandinavi using HotCat)
v (zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë, përmirësime tipografike: dmth → do të thotë duke përdorur AWB)
[[Skeda:Viking Expansion.svg|tumb|right|250px|Përhapja e Vikingëve nga shekulli i 8 deri në shekullin e 11.]]
 
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.<ref> [https://nellacro.wordpress.com/2014/12/02/istina-o-vikinzima/ Istina o vikinzima] Vizituar më 4.10.2016.</ref>
==Përmbledhje==
Kohët e fundit ka edhe mendime që emri ''Viking'' duhet të përdoren vetëm për banorët e Skandinavisë (Gadishullit Skandinav dhe Danimarkës) të cilët në Mesjetë kishin kryer sulme të parreshtura gati në të gjithë botën e asaj kohe.
* Lat. “Vikus” (fshat) ose në anglishten e vjetër “Wic” (qendra tregtare, port), dhe në këtë rast kjo fjalë do të thoshte "ata që e vizitojnë portin komercial"
* Eng. “Week” Javë (java) për shkak se sulmet zgjatnin rreth një javë
* Në gjuhën e vjetër nordike ”Vik” (gji, gjiri), dmthdo të thotë, "ata që vijnë nga Gjiri"
* “Viken” - emri i fjordit pranë Oslos (pjesëmarrësit në sulmin e parë mund të ketë origjinën nga atje)
 
==Referenca==
{{Reflist}}
 
[[Kategoria:Popuj]]
[[Kategoria:Njerëz sipas kombësisë]]
[[Kategoria:Skandinavi]]