Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[Skeda:RobertFuddBewusstsein17Jh.png|thumb|200px|]]
[[Fjala kyçe (programim)|Fjala]] shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymë]].
:''Shpirti është pjesa jolëndore e [[njeriu]]t, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqes dhe së mirës, [[mendja]] dhe [[ndërgjegjja]], fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është [[zëri]] i brendshëm i njeriut.''
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve