Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  4 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Puka''' është një qytet në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Bashkia e Pukës është qendra administrative e [[Rrethi i Pukës|rrethit të Pukës]].
 
== Gjeografia ==sipas Hile Kallmetit
Puka ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Maja e Runës, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit