Dallime mes rishikimeve të "12 Years a Slave"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
 
''12 Years a Slave ''(''12 vjet skllav''), 2013, është film britaniko-amerikan i zhanrit dramë-histori, një përshtatje e biografisë ''Twelve Years a Slave'' (''Dymbëdhjetë vjet skllav'') e Solomon Northupit, një njeri i lirë me ngjyrë nga veriu i Nju-Jorkut. Filmi ''12 vjet skllav ''ka fituar çmimin kryesorë në „Ocars“: ‘Fotografia më e mirë (Filmi më i mirë)’, po ashtu ka fituar 2 oskare tjera ‘Aktorja dytësore më e mirë’ dhe ‘Skenari i adaptuar’. Filmi ka 138 çmime të fituara dhe 135 nominime të tjera.
 
[[Kategoria:Filma amerikanë]]
[[Kategoria:Filma anglezë]]
[[Kategoria:Filma 2013]]

Menyja e lëvizjeve