Dallime mes rishikimeve të "South Park"

Jump to navigation Jump to search
1.159 bytes added ,  5 vjet më parë
Redaktim i Episode, Animimi si edhe krijimi i Çmimeve të marra
(Redaktim i Episode, Animimi si edhe krijimi i Çmimeve të marra)
 
== Historia ==
South Park filloj me episodedy filma me metrazhshkurtrashkurtër ku talleshin personazhe si [[Jezusi]], [[Dreqi|SatanaiSatani]] dhe [[Babagjyshi]] i vitit të ri. Më vonë u krjiuan personazhet e rëndsishme.
 
== Personazhet ==
 
== Animimi ==
Për të animuar serialin në fillim përdoreshin copa letre të prera, në ditën e sotme përdoren [[Adobe Photoshop]] dhe [[:en:Adobe_Illustrator|Illustrator]] për vizatimet, [[:en:Autodesk_Maya|Autodesk Maya]] dhe [[:en:Final_Cut_Studio|Final Cut Studio]] për animimin, dhe [[:en:Pro_Tools|ProTools]] për të modifikuar zërat.
== Muzika ==
Muzika luhet nga disa bende të ndryshme. IntroKënga e hyrjes është e kënduar nga bendi [[:en:Primus_(band)|Primus]].
 
== KontraversitetetÇmimet ==
{| class="wikitable"
 
!Viti
== Çmime ==
!Çmimi
 
|-
South Park u shpërblye shpesh si seriali më i parë nga adoleshentët.
|1997
|
=== [[:en:CableACE_Award|CableACE Awards]] ===
|-
|1998
|'''[[PGA Awards]]'''
|-
|1999
|'''[[:en:Online_Film_&_Television_Association_Award|OFTA Television Award]]'''
|-
|2000
|'''[[:en:Online_Film_&_Television_Association_Award|OFTA Television Award]]'''
|-
|2001
| '''[[:en:Austin_Film_Festival|Austin Film Festival]]'''
<sub>'''Sitcom Primetime Teleplay Competition Award'''</sub>
|-
|2005
| [[:en:Primetime_Emmy_Award|'''Primetime Emmy Award''']]
|-
|2006
|'''[[:en:Peabody_Award|Peabody Awards]]'''
|-
|2007
| '''[[:en:Primetime_Emmy_Award|Primetime Emmy Award]]'''
|-
|2007
|'''[[:en:Australian_Film_Institute|AFI Award]] <small>(USA)</small>'''
|-
|2008
| '''[[:en:Primetime_Emmy_Award|Primetime Emmy Award]]'''
|-
|2009
| '''[[:en:Primetime_Emmy_Award|Primetime Emmy Award]]'''
|-
|2013
|'''[[:en:Annie_Award|Annie Award]]'''
|-
|2013
|'''[[:en:Online_Film_&_Television_Association_Award|OFTA Television Award]] <small>Hall of Fame</small>'''
|-
|2013
| '''[[:en:Primetime_Emmy_Award|Primetime Emmy Award]]'''
|}
 
== Episode ==
 
Janë bërënga mbidebutimi 200i (202serialit, episodenga deriviti 1997[[2813 prill]]gusht, [[2010]]),dhe deri ndaratani janë 14bërë rreth 20 sezone, dhe 274 episode. Si dhe një film.
 
== Filmi ==

Menyja e lëvizjeve