Dallime mes rishikimeve të "Himni kombëtar"

Jump to navigation Jump to search
Atdheu jone
v (Bot: Migrating 116 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23691 (translate me))
(Atdheu jone)
 
 
Himni Kombëtar ishte një marsh rumun kompozuar nga Ciprian Porumbescu, ndërsa autor i tekstit Rilindasi Asdreni.
{{poli-Cung}}
Sipas Lagush Poradecit, ky u zgjodh si himni i Shqipërisë sepse: “… kjo ngjau se populli e gjeti të pëlqyer; vetë e dëshiroi ai ashtu, nga gjiri i tij i dha trajtën dhe frymën, vetë e shënjtëroi, duke e dashur me zemër gjer në therori dhe më shumë e përtej vetëtherorisë. Me të luftuan çetat e kryengritjes që ishin nëpër gjithë viset e Atdheut, dhe vdiqën vdekjen e ëmbël dëshmorët e lirisë. Me të u ngrit Flamuri në Vlorë...”. Me pak fjalë, kjo do të thotë që ngritja e flamurit nën tingujt dhe fjalët e “Betimit mbi flamur” ishte vetëm një akt formal nga ana e Ismail Qemalit për ta njohur këtë këngë si këngën tonë kombëtare.
 
"Himni I Flamurit" ështe i vetmi himn në botë që i kushtohet simbolit të flamurit.
[[Kategoria:Himne kombëtare| ]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve