Ndryshimi mes inspektimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
Të shumta të krerëve të shtetit u vra në mes të 1881 dhe 1914 nga anëtarët e anarchist lëvizjes, duke përfshirë Car Aleksandrit II të Rusisë, Presidenti Sadi Carnot të Francës, [[Elisabeta e Austrisë|Empress Elisabeth të Austrisë]], Mbretit Umberto i i Italisë, Presidentit [[William McKinley]] i Shteteve të Bashkuara, Mbreti Carlos unë e Portugalisë dhe Mbreti Xhorxh unë e Greqisë.{{Citim i duhur}} McKinley është vrasësi Leon Czolgosz pretenduar se kanë qenë të ndikuar nga anarchist dhe [[Feminizmi|feministe]] Emma Goldman.<ref>{{Cito web|title=American Experience {{!}} Emma Goldman {{!}} Transcript {{!}} PBS|url=http://www.pbs.org/wgbh/amex/goldman/filmmore/pt.html|website=www.pbs.org|accessdate=2016-01-12}}</ref>
 
=== Ruse Revolucionit Ruse dhe të tjerë të kryengritjeve të 1910s ===
[[Skeda:Makhno_group.jpg|majtas|parapamje|Nestor Makhno me anëtarët e anarchist Revolucionare Insurrectionary Ushtria e Ukrainës]]
Anarchists marrë pjesë krahas Bolsheviks në të dyja shkurt dhe [[Revolucioni i tetorit|tetor revolucione]], dhe fillimisht ishin entuziast për revolucionit Bolshevik.<ref>{{Cite book|title=Anarchism in the Chinese Revolution|last=Dirlik|first=Arif|publisher=University of California Press|year=1991|isbn=0-520-07297-9|location=Berkeley}}</ref> Megjithatë, në vijim të një politike jashtë në rënie me Bolsheviks nga anarchists dhe të tjera të krahut të majtë të opozitës, konflikti përfundoi në vitin 1921 Kronstadt rebelimit, të cilën qeveria e re të shtypur. Anarchists në qendër të Rusisë ose ishin të burgosur, të shtyrë nëntokësore ose iu bashkua fitimtare Bolsheviks; anarchists nga Petrograd dhe Moskë iku në [[Ukraina|Ukrainë]].<ref>{{Cite book|title=[[The Russian Anarchists]]|last=Avrich|first=Paul|publisher=AK Press|year=2006|isbn=1-904859-48-8|location=Stirling|page=204}}</ref> Ekziston, në të Lirë Territorin, ata luftuan në luftë civile kundër të Bardhë (një grupim të monarchists dhe kundërshtarëve tjerë të Revolucionit të tetorit) dhe pastaj Bolsheviks si pjesë e Revolucionare Insurrectionary Ushtria e Ukrainës, të udhëhequr nga Nestor Makhno, i cili themeloi një anarchist shoqërisë në rajon për disa muaj.
19

edits

Menyja e navigimit