Jump to content

Magna Carta: Dallime mes rishikimesh

90 bytes added ,  7 vjet më parë
hoqa dhe shtova permbajtje
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
hoqa dhe shtova permbajtje
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Rreshti 4:
'''Karta e Magnës''' (apo Magna Charta) është pa dyshim një nga dokumentet më të mira, të njohura në Historinë e politikës.
 
Ne vitin 1215,"Xhoni pa toke" u detyrua te miratonte Karten e Madhe te Lirive. Ajo eshte dokumenti i pare ne histori per te drejtat e njeriut. Karta e Madhe e Lirive kufizonte pushtetin e mbretit.
Ajo është firmosur dhe vulosur nga Mbreti Anglez Xhon më 15 Qërshor 1215.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
-Ky dokumet është komfirmuar edhe nga monarkët e mëvonshëm dhe ka qenë i vlerësuar gjatë gjithë kohës.
 
1

edit