Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Dositej Obradoviq"

177 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
[[Skeda:Dositej_Obradovic.jpg|alt=Dositej Obradović, leaning on a table|majtas|parapamje|Dositej Obradoviqi]]
'''Dimitrije "Dositej" Obradoviq''' ({{Lang-sr|Димитрије Обрадовић}} , {{IPA-sh|dɔsǐtɛːj ɔbrǎːdɔʋitɕ|pron}}; 17 shkurt 1739 – 7 prill 1811) ishte një shkrimtar, filozof, [[Dramaturg|dramatist]], librettist, [[Gjuhësia|linguist]], udhëtar dhe [[Poligloti|poliglot]] serb si dhe ministri i parë i arsimit të [[Serbia|Sërbisë]].<ref>{{cite web|url=http://www.antikvarne-knjige.com/biografije/dositej_obradovic/dositej_obradovic_biografija.html|title=Biography (Serbian)|publisher=Antikvarne-knjige.com|date=|accessdate=2 May 2011}}</ref> Obradoviqi ishte një protagonist i rëndësishëm i Rilindjes Kombëtare të popullit serb. Ai ishte themelues i letërsisë moderne serbe, ku për kohën e tij, ishte dhe mbeti një mononim, (i vetëm). Ai më vonë u bë murg i [[Kisha ortodokse serbe|Kishës Serbe Ortodokse]] në Manastirin e Hopovos, në rajonin e Sremit, ku edhe morri emrin ''Dositej'' (Dositheus). Ai përktheu shumë klasikë evropian, duke përfshirë ''Fabulat e Ezopit'', në [[Gjuha serbe|gjuhën serbe]]. 
[[Skeda:Dositej_Obradovic.jpg|alt=Dositej Obradović, leaning on a table|majtas|parapamje|Dositej Obradoviqi]]
 
== {{Anchor}} ==
[[Skeda:Dositej-priključenija1.jpg|alt=Title page of one of Obradović's books|parapamje|''Jeta dhe aventurat e Dimitrije Obradoviqit, të cilit si një Murg i ishte dhënë emri Dositej'']]
[[Skeda:Spomenik_Dositeju_Obradoviću_008.JPG|alt=Statue of Obradović in Belgrade park|djathtas|parapamje|300x300px|Statuja e Obradoviqit në [[Beogradi|Beograd]] - Sheshi i Studentëve, (ngritur më 1914)]]
'''Dimitrije "Dositej" Obradoviq''' ({{Lang-sr|Димитрије Обрадовић}} , {{IPA-sh|dɔsǐtɛːj ɔbrǎːdɔʋitɕ|pron}}; 17 shkurt 1739 – 7 prill 1811) ishte një shkrimtar, filozof, [[Dramaturg|dramatist]], librettist, [[Gjuhësia|linguist]], udhëtar dhe [[Poligloti|poliglot]] serb si dhe ministri i parë i arsimit të [[Serbia|Sërbisë]].<ref>{{cite web|url=http://www.antikvarne-knjige.com/biografije/dositej_obradovic/dositej_obradovic_biografija.html|title=Biography (Serbian)|publisher=Antikvarne-knjige.com|date=|accessdate=2 May 2011}}</ref> Obradoviqi ishte një protagonist i rëndësishëm i Rilindjes Kombëtare të popullit serb. Ai ishte themelues i letërsisë moderne serbe, ku për kohën e tij, ishte dhe mbeti një mononim, (i vetëm). Ai më vonë u bë murg i [[Kisha ortodokse serbe|Kishës Serbe Ortodokse]] në Manastirin e Hopovos, në rajonin e Sremit, ku edhe morri emrin ''Dositej'' (Dositheus). Ai përktheu shumë klasikë evropian, duke përfshirë ''Fabulat e Ezopit'', në [[Gjuha serbe|gjuhën serbe]]. 
 
== Veprat ==