Dallime mes rishikimeve të "Truri"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.53.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga 109.92.7.60.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.53.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga 109.92.7.60.)
Tre reagime të ndryshme që nuk i zgjedhim me ndërgjegje por që vendosen nga disa neurone të vecanta që quhen qeliza të tipit I, të pranishme në zonën celebrale të amigdalës. Këtë e zbulon një shkrim i publikuar në revistën “Neuron”, fryt i punës së kërkuesve të “European Molecular Biology Laboratory” të Romës.
 
Shkencëtarët kanë zbuluar jo vetëm zonën e trurit por edhe specifikat e qelizave që vendosin reagimin e minjve. Ata kanë monitoruar aktivitetin e qelizave në trurin e minjve pasi iu nënshtruan stresit dhe frikës....!
 
== Gjetja e "busulles morale" ==

Menyja e lëvizjeve