Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
{{Qytet në Shqipëri
| EMRI = Tepelena
| EMRIIPASHQUAJTUR = TepelenësTepelenë
| FOTO = 07Tepelena Ali Pascha02.jpg
| PËRSHKRIMI = Monumenti e [[Ali Pasha|Ali Pashës]]
| gjerësi = 40.2999197
| gjatësi = 20.0100088
| SIPERFAQJASIPËRFAQJA =
| POPULLSIA = 12 000
| POPULLSIA_DENDESIAPOPULLSIA_DENDËSIA =
| SHTETI = [[Shqipëria]]
| RRETHI = [[Rrethi i Tepelenës]]
| IATA = TIA
| AEROPORTI = [[Aeroporti Nënë Tereza|Nënë Tereza]]
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI = 147
| VENDASIT = TepelenasëTepelenas
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|rrethit me të njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe ka njenjë sipërfaqe prej 817 km². Tepelena ka një popullsi prej rreth 55 mijemijë banorëbanorësh ([[2005]]) e cila jeton në dy qytetet Tepelenë e [[Memaliaj]] dhe në fshat, në tetë komuna me 35 mijë banorë. Rrethi përfshin pjesepjesë nga krahinat etnografike të [[Kurveleshi]]t, Lopësit, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahësit, ku secila shquhet për larminë e traditave, këngëve, valleve e kostumeve.
 
Në këtë rreth, falë pozicionit gjeografik, ka pasur shumë qendra të banuara, si vende banimi të hapura në rajonet [[Dragoti]], [[Beçishti]], [[Damësi]], ashtu dhe vendbanime të fortifikuara me mure masive.
 
== Historia ==
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve