Dallime mes rishikimeve të "Tempulli i Ri Vishwanath"

Jump to navigation Jump to search
v
rregullim linku
(artikull mbi Tempullin e Ri Vishwanath ne Indi)
 
v (rregullim linku)
| gjuha_emrit_amë = [[gjuha hindi]]
| emrat_formues =
| emra_alternativ = Mandiri i Ri VishwanathVishvanatha, Tempulli i Ri Birla
| statusi =
| image = File:Temple Varanasi.jpg
| referencat =
}}
'''Tempulli i Ri Vishwanatha''' (në [[gjuha hindi|gjuhën hindi]]: श्री विश्वनाथ मंदिर), '''Mandiri i Ri Vishwanatha''' ose dhe ''Mandiri i Ri Birla'' është një nga tempujt më të famshëm dhe tërheqjet më të mëdha turistike në qytetin e shenjtë të Varanasit. I themeluar nga Raja Birla i Familjes Birla, një nga familjet më të mëdha industrialiste në Indi, u ndërtua si një kopje e [[Tempulli Kashi VishwanathVishvanatha|Tempullit të vjetër Kashi VishwanathVishvanatha]]. Tempulli është projektuar nga Madan Mohan Malaviya (themeluesi i Banaras Hindu University – BHU), si pjesë e kampusit të BHU-së dhe përfaqëson ripërtëritjen kombëtare të [[India|Indisë]]. Tempulli është i hapur për të gjitha kastat dhe besimet. Në kampusin e tij ndodhen nëntë tempuj, ku përfshihen Vishwanathji (Shiva lingami), Natarajji, Mata Parvatiji, Ganesji, Mata Saraswatiji, Panchmukhi Mahadevi, Hanumanji dhe Nandiji.
Tempulli gjendet në kampusin e Benaras Hindu University dhe i është kushtuar adhurimit të perëndisë hindu [[Shiva]] dhe në të ndodhen idhujt e Shivës dhe Lakshmi Narayanjit. Mandiri i Ri Shri Vishwanatha ka kullën tempullore ([[shikhara]]) më të lartë në botë.<ref name="Brief description">{{cite news|title=Brief description|publisher=Benaras Hindu University website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.bhu.ac.in/VT/}}</ref><ref name="The temples">{{cite news|title=The temples|publisher=Benaras Hindu University website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.bhu.ac.in/Centre/temples.htm}}</ref><ref name="Vishwanath Temple">{{cite news|title=Vishwanath Temple|publisher=Wikinapia|accessdate=7 mars 2015|url=http://wikimapia.org/142627/Vishwanath-Temple-BHU}}</ref><ref name="New Vishwanath Temple">{{cito web|title=New Vishwanath Temple|publisher=Varanasi city website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.varanasicity.com/temples/new-vishwanath-temple.html}}</ref><ref name="Birla Temple">{{cite web|title=Birla Temple|publisher=varanasi.org.in|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.varanasi.org.in/birla-temple}}</ref><ref name="History">{{cite news|title=History|publisher=Eastern Uttar Pradesh Tourism website|accessdate=7 mars 2015|url=http://www.easternuptourism.com/New-Vishwanath-Temple.jsp}}</ref>
 
==Historia==
[[File:New Vishwanath Temple at BHU.jpg|thumb|left|456px|Tempulli i Ri Vishwanath në BHU]]
[[Tempulli Kashi VishwanathVishvanatha|Tempulli i vjetër Kashi Vishwanath]] u shkatërrua dhe u rindërtua mjaft herë; në vitin 1194 nga Qutb-ud-din Aibak-u, midis viteve 1447-1458 nga Hussain Shah Sharqi dhe në fund në vitin 1669 nga perandori mogul Aurangzeb. Në vitet 1930, Madan Mohan Malaviya planifikoi të kopjonte [[Tempulli Kashi VishwanathVishvanatha|Tempullin Shri Kashi VishwanathVishvanath]] në kampusin e Benaras Hindu University. Familja Birla ndërmori ndërtimin dhe themelimin u nis në mars të vitit 1931. Tempulli u përfundua në vitin 1966.<ref name="Brief description"/><ref name="The temples"/><ref name="Vishwanath Temple"/><ref name="New Vishwanath Temple"/><ref name="Birla Temple"/><ref name="History"/>
Ndërtimi i Tempullit të Ri Shri Vishwanath kërkoi tridhjetë e pesë vjet për tu përfunduar (1931-1966). Tempulli është një nga më të lartit në [[India|Indi]] dhe kulla e tij ([[Shikhara]]) është më e larta në botë, madje edhe më e lartë se Qutub Minar në [[New Delhi]]. Lartësia e përgjithshme e tempullit është 77 metra. Projekti i tempullit u frymëzua nga [[Tempulli Kashi VishwanathVishvanatha]] dhe është bërë kryesisht prej mermeri.
 
==Përshkrimi==
==Shiko edhe==
* {{commons category|New Vishwanath Temple|Tempulli i Ri Vishwanth}}
* [[Tempulli Kashi VishwanathVishvanatha]]
* [[Tempujt hindu në Varanasi]]
* [[Varanasi]]

Menyja e lëvizjeve