Dallime mes rishikimeve të "Agna Group"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
v (Skeda TID_Tower.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
==Historiku==
 
Fillimet e saj Agna Group i nisi me kompaninë "Anonime Kakavi" e krijuar në vitin 1991 nga [[Vasil Naçi]], [[Kosta Sotiri]], [[Kristo Naçi]], [[Grigorios Tzoumakas]] dhe [[Georgios Zoidis]]. Kjo kompani u njoh importuese dhe shpëndarëse ekskluzive e markave të njohura të produkteve ushqimore, detergjentëve, kozmetikës dhe cigareve.
 
Në vitin 1992 u krijua [[Alfa s.a]] shpërndarëse zyrtare e [[Amstel]] dhe [[Pepsi Co]]. Në 1997, [[Alfa s.a]] ndërtoi nje fabrikë moderne në fshatin [[Glina (fshat)|Glinë]], e cila bëri të mundur zgjerimin e aktivitetit me prodhimin e ujit Glina dhe shumë pijeve të tjera. Suksesi e çoi [[Alfa s.a]] në marrjen e statusit të Botiluesit dhe Shpërndarësit zyrtar të Pepsit për territorin shqiptar në 1999.
Në vitin 2001 Agna blen [[Albartex]] sh.p.k, duke hyrë kështu në sektorin e reklamave “outdoor”, me 65 % të tregut tashmë.
 
Në vitin 2003 krijohet agjensi [[OnTime Concept]]. Kjo agjenci ofron shërbime të ndryshme duke filluar nga organizimi i aktiviteteve, promocioneve e deri tek studimet e tregut e marrëdheniet me mediat, duke plotësuar kështu në mënyrë komplekse nevojat e bizneseve që operojnë në Shqipëri.
 
Më vonë krijohet "Agna Investitor" kompani e specializuar në ndërtim dhe prona të patundshme.
 
* [[Agna sh.a]] - Kompani në fushën e ndërtimit dhe pronave të patundshme. Po ashtu merret edhe me importin e Ushqimeve dhe Snack (7days, Misko, Barilla, Bake Rolls, Molto, etj.), Produktet Nestle (Maggi, Nescafe, KitKat, Lion, etj.), Akullore (Boss, Magnum, Maxibon, etj), Higjenë (Everyday, Deus, Duel, Spin) dhe produkte duhani nga [[George Karelias]].
 
* [[Alfa s.a]] - Prodhuese dhe distributore e pijeve si: Botilimi e Pijeve freskuese (Pepsi, Lipton, 7up, Ivi, etj.), prodhimi i Ujit (Glina, Spring, Loutraki), Shpërndarja e Birrave (Heineken, Amstel, Murphy, Desperados, etj.), Lëngje frutash (Fructal, Nectar Family, Ivi, etj.), Pije Alkoolike (Smirnoff, Johnnie Walker, J&B, Gordons Dry Gin, Metaxa, COINTREAU, etj.), Pije Energjike (Shark, M-150, Dragon Heart), Verëra (Tsantali, LGCF, Calvet, etj.).
 
* [[OnTime Concept]] - Kompani Marketingu dhe promocionesh.
 
* [[Albartex]] - Kompani marketingu Outdoor (ambjente të jashtme). Ka si qëllim reklamimin nëpërmjet Billboardeve, Fasadave, Stacioneve të autobuzave, makina lëvizëse, etj.
 
* [[Agna Investitor]] - Kompani ndërtimi. Një nga projektet e kësaj kompanie është edhe Qendëra Ndërkombëtare e Biznesit [[Kulla TID]] (pallat 25 kate mbi tokë në qendër të Tiranës).
 
 
[[Kategoria:Kompani në Shqipëri]]
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve