Dallime mes rishikimeve të "Anaksimandri"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB
v (→‎Harta e botës së njohur (humbur): All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|fr}} using AWB (10903))
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
'''Anaksimandri''' (Miles 610-547 para Krishtit) ishte një filozof jonian. Nxënës i Talesit, zuri vendin e tij në krye të shkollës joniane, në MIles. Nga ai na kanë mbetur vetëm disa fragmente të parëndësishme. Por ka qenë i pari që ka hartuar një hartë të botës dhe që pranon se yjet sillen rrotull rreth yllit polar. Ai shpjegon botën që e quan ''pafundësia'' (apeiron), duke u nisur nga ndarja e të kundërtave (si e nxehta dhe e ftohta, e thata dhe e lagështa) që, kur shfaqen, s'bëjnë gjëtjetër veçse ndahen. Çdo lindje është ndarje e të kundërtave ; çdo vdekje, një kthim drejt bashkimit në pafundësi. Këto koncepte u paraprijnë koncepteve të [[Herakliti]]t.
Anaksimandri bashkë me tre filozofë të tjerë të shkollës joniane (Talesin, Anaksimenin dhe Anaksagorën) shënojnë fillimet e shkencës greke, domethënë të shkencës perëndimore në tërësi.
 
 
== Kozmogoni – Kozmologji ==
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve