Dallime mes rishikimeve të "Canberra"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  5 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB
v (U zëvendësua ABC_Canberra_studios_.jpg me ABC_Canberra_studios.jpg)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
[[Skeda:Parliamenthouse2.jpg|parapamje|right|Hapja e Kuvendit në Majmaj të 1927]]
[[Skeda:Canberra SPOT 1088.jpg|parapamje|right|Canberra e parë nga sateliti]]
[[Skeda:ABC_Canberra_studios.jpg|left|parapamje|ABC Canberra studios]]
[[Skeda:Canberra Hospital.jpg|parapamje|Spitali i Canberras]]
 
'''Canberra''' (IPA: kænbɹə) është kryeqyteti i [[Australi]]së dhe, me popullsinë e saj të rreth 333.000 banorë është edhe qyteti më i madh i [[Australi]]së.
 
Administrativisht përkon me Australian Capital Territory (ACT), urbanizmi në fakt zë vetëm sektorin verior, pjesa tjetër është braktisur pothuajse. ACT është përqafuar plotësisht nga shteti i New South Wales, pa dalje në det. Canberra ndodhet 300  km në jug-perëndim të [[Sidnei]]t dhe 650  km në veri-lindje të [[Melburn]]it. Zona është zgjedhur si vend ku qëndron kryeqytetit i vendit nga [[1908]] dhe, si [[Brazili]] dhe disa kryeqytete të tjera të botës, ky qytet është i projektuar veçanërisht për këtë qëllim. Konkursi ndërkombëtar për ndërtimin e saj u fitua nga Walter Burley Griffin amerikan nga [[Chicago]], dhe ndërtimi filloi [[20 shkurt]] [[1913]]. Struktura e qytetit është ndikuar fuqimisht nga lëvizja e qytetit "kopsht" dhe përfshin zona të gjera të bimësisë natyrore për këtë Canberra ka fituar titullin "kryeqytetin shkurre". Megjithëse rritjen e saj u ngadalësuar nga të dy luftërave botërore dhe [[Depresioni i Madh]] i [[1929]], Canberra është shfaqur si një qytet në zhvillim të plotë pas Luftës së Dytë Botërore.
 
Si selinë e qeverisë Australiane, Canberra është selia e Kuvendit, të Gjykatës së Lartë së Australisë dhe disa institucioneve të tjera qeveritare. Ajo është edhe qendra e shumë organizatave kulturore dhe sociale me rëndësi kombëtare. Qeveria federale kontribuon me shumicën e prodhimit kombëtar bruto vendas dhe është punëdhënësi më i madh në Canberra.
 
Canberra është edhe një destinacion për kohë të lirë të udhëtimit kombëtar dhe ndërkombëtar.
 
Shumica e australianëve thonë emrin në dy rrokje, si /kæn.bɹə/ ose /kæm.bɹə/. Një pakicë e shqiptojnë atë si /kæn.bə.ɹə/, shqiptim /kæn.be.ɹə/ është konsideruar i padrejtë, edhe pse ai është ndoshta më afër me origjinën etimologjike të emrit.
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve