Dallime mes rishikimeve të "Demir Hyskja"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
}}
 
'''Demir Hyskja''' është një aktor i mirënjohur shqiptar. U lind më [[1 janar]] [[1937]] në [[Elbasan]].(Vdiq Më 6 Gushtgusht [[2016]]
 
Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu në qytetin e lindjes. Në vitet 1951-1955 përfundoi shkollën e mesme të ndërtimit. Teknik ndërtimi në vitet 1955-1962 dhe më tej aktor në teatrin “Skampa”. Gjatë punës 30-vjeçare në teatër ka realizuar mbi 50 role kryesore. Në Kinostudion “Shqipëria e Re” ka realizuar 24 filma artistike dhe dokumentarë. Është dekoruar disa herë me dekorata të shkallëve të ndryshme deri tek “Naim Frashëri i Klasit të Parë”. Në vitin 1969 nderohet me titullin “Artist i Merituar” dhe në vitin 1979 nderohet me titullin e lartë “Artist i Popullit”. Është zgjedhur katër herë radhazi deputet në Kuvendin Popullor.
* [[Kohë e largët]] - (1983)... Kolin Stringari
* [[Një emër midis njerëzve]] - (1983)
* [[Nëntorinëntori i dytë]] - (1982)
* [[Shokët]] - (1982)... Drejtori i uzinës
* [[Dëshmorët e monumenteve]] - (1980)... mesues Andrea
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve