Ndryshimi mes inspektimeve të "Sezoni 1952 në Formula Një"

Jump to navigation Jump to search
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (3), Qershor → qershor, Korrik → korrik (2), Gusht → gusht (2), Shtator → shtator (2) duke përdorur AWB
(→‎Shiko dhe këtë: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (3), Qershor → qershor, Korrik → korrik (2), Gusht → gusht (2), Shtator → shtator (2) duke përdorur AWB)
komenti=
}}
Kampionati botërorë në [[Formula 1]] për vitin 1952 ishte kampionati i 3të i organizuar nga [[FIA]]. Ky kampionati filloi më [[18 Majmaj]] dhe zgjati gjer më [[7 Shtatorshtator]] duke përfshirë në vete 8 (tetë) gara kampionale.
 
== Përmbledhje ==
! 1
| {{flagicon|Switzerland}} [[F1 Zvicra - 1952]]
| [[18 Majmaj]]
| [[Circuit Bremgarten|Bremgarten]]
| [[Piero Taruffi]]
! 2
| {{flagicon|USA-48}} [[F1 Indianapolis 500 - 1952]]
| [[30 Majmaj]]
| [[Indianapolis Motor Speedway|Indianapolis]]
| [[Troy Ruttman]]
! 3
| {{flagicon|Belgium}} [[F1 Belgjika - 1952]]
| [[22 Qershorqershor]]
| [[Circuit de Spa-Francorchamps|Spa-Francorchamps]]
| [[Alberto Ascari]]
! 4
| {{flagicon|France}} [[F1 Franca - 1952]]
| [[6 Korrikkorrik]]
| [[Rouen-Les-Essarts]]
| [[Alberto Ascari]]
! 5
| {{flagicon|England}} [[F1 Anglia - 1952]]
| [[19 Korrikkorrik]]
| [[Silverstone Circuit|Silverstone]]
| [[Alberto Ascari]]
! 6
| {{flagicon|Germany}} [[F1 Gjermania - 1952]]
| [[3 Gushtgusht]]
| [[Nürburgring]]
| [[Alberto Ascari]]
! 7
| {{flagicon|the Netherlands}} [[F1 Holanda - 1952]]
| [[17 Gushtgusht]]
| [[Circuit Zandvoort|Zandvoort]]
| [[Alberto Ascari]]
! 8
| {{flagicon|Italy}} [[F1 Italia - 1952]]
| [[7 Shtatorshtator]]
| [[Autodromo Nazionale Monza|Monza]]
| [[Alberto Ascari]]
37.617

edits

Menyja e navigimit