Dallime mes rishikimeve të "Inoçenti I"

Jump to navigation Jump to search
71 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars (5), Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars (5), Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB)
{{Cung|Kisha katolike}}
{{Kartela Papë
| emri = Papa Inoçenti I
| nëntitulli =
| stema =
| zgjedhja = [[22 Dhjetor|22 dhjetor]] [[401]]
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi =
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[12 Mars|12 mars]] [[417]]
| motoja =
| kardinalë =
| datëlindja = ?
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[12 Mars|12 mars]] [[417]]
| varrimi = [[Katakombi i Poncianit]]
| firma =
}}
'''Papa Inoçenti I''' ( l. ?, [[Albano Laziale]] - v. [[12 Mars|12 mars]] [[417]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 40 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[22 Dhjetor|22 dhjetor]] [[401]] dhe deri më [[12 Mars|12 mars]] [[417]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Anastasi I]], ndërsa pasardhësi [[papa Zosimi]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Anastasi I]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[22 Dhjetor|22 dhjetor]] [[401]] – [[12 Mars|12 mars]] [[417]]}}
{{s-aft|after=[[papa Zosimi]]}}
{{s-end}}
 
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]
 
 
{{Cung|Kisha katolike}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve