Ndryshimi mes inspektimeve të "Jay-Z"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Dhjetor → dhjetor (2) duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Dhjetor → dhjetor (2) duke përdorur AWB)
| titulli = Jay-Z në vitin 2011
| emri i vërtetë = Shawn Corey Carter
| lindja = 4 Dhjetordhjetor 1969
| vdekja =
| prejardhja = [[Brooklyn]], [[New York]],[[Sh.B.A]]
| webfaqja =
}}
'''Shawn Corey Carter''' (sq:'''Shaun Korey Karter''') lindi me [[4]] [[Dhjetordhjetor]] [[1969]] në [[Brooklyn]], [[New York]], [[Shtetet e Bashkuara]] i njohur me nofkën '''Jay-Z''' është një [[reper]] amerikan,[[producent]],[[kompozitor]],[[Biznesmen]].'''Jay-Z''' është një ndër këngëtarëve më të fashmëm të muzikës [[hip hop]] dhe [[rap]] i cili ka shitur rreth 75 milion këngë në mbarë botën nga të gjitha albumet e tij, dhe ka fituar 17 çmime [[Grammy Award|Grammy]] dhe shumë nominime tjera.
 
Si ndërmarrës dhe investor, Jay-Z zotëron klubin 40/40, dhe është krijuesi i markës së modës Rocawear. Ai është krijuesi i lejbëlit Def Jam Recordings, Roc-A-Fella Records dhe Roc Nation. Si artist muzikor, revista amerikane ''Billboard'' e ka shpallur atë si artist me më së shumti albume në vendin e parë, i cili e mbanë rekordin me 13 albume.
 
Ai u martua me këngëtarën e njohur amerikane [[Beyoncé Knowles]] më 4 prill, 2008. Këta dy e kanë një vajzë me emrin Blue Ivy Carter, e cila lindi më 7 Janarjanar, 2012.
==Jeta e hershme==
Shawn Carter vjen nga Marcy Projects, një lagje në [[Brooklyn]],[[New York]]. Qysh në moshën e re, babai i Jay-Z e braktisi atë, dy motrat, vëllaun dhe nënën e tij. Shawn poashtu përmend në tekstet e tij se në vitin 1982, në moshën 12 vjeçare, ai e plagosi në krah vëllaun e tij më të vjetër pasi ja vjedhi një zinxhir. Shawn shkonte në shkollën Eli Whitney në Brooklyn, së bashku me reperin AZ. Në tekstet e tij, ai pohon se në atë kohë ishte involvuar në shitjen e kokainës dhe ishte plagosur 2 herë.
37.617

edits

Menyja e navigimit