Dallime mes rishikimeve të "Kali i Trojës (informatikë)"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB
v (clean up, përmirësime tipografike: per → për (2), poashtu → po ashtu duke përdorur AWB)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
{{pa referenca|13 Shtatorshtator 2008}}
 
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''' ) është një [[malware]] i fshehur në një program tjëtër i cili pastaj kryen detyrën për te cilën është dërguar. Kështu që [[Worm (informatikë)|worm]]-ët ose virus-at, mund të jenë Kal i Trojës. Shpeshëherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai po ashtu mund të ju vjedhë fjalekalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve