Dallime mes rishikimeve të "Kuçova"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Qershor → qershor, Shtator → shtator duke përdorur AWB
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Qershor → qershor, Shtator → shtator duke përdorur AWB)
[[Skeda:1804562.jpg|thumb|Bashkia e Kuçovës]]
 
Qershorqershor të vitit 2015 qytetaret e rrethit të Kuçovës iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur drejtuesit e pushtetit vendor.
Në Bashkinë e Kuçoves rezultatet e votimeve nxorën fitues për të parin mandat '''z. Selfo Kapllani''' që i përket koalicionit të majte me '''47,93 %''' të votave. I dyti u rendit kandidati i të djathtës '''z. Dashnor Çela''' me '''40,77 %'''
* Është kantieri i parë i naftës në Shqipëri, duke u bërë burimi i jetesës jo vetëm për vendasit por edhe për shumë të ardhur nga të gjithë krahinat e vendit, nga Saranda, Përmeti, Kolonja, Skrapari, Korça, Shkodra, Kukësi e Peshkopia, duke u bërë edhe shëmbull i mirë i bashkëjetesës dhe mbështetjes së njeri tjetrit.
* Në Kuçovë dhe naftë, ka punuar dhe jetuar gjeologu i shquar Stanislav Zuber, personalitet me famë botërore. Ishte Kuçova dhe vetë Zuberi, që e bëri të njohur Shqipërinë, për burimet e naftës, në Kongresin Botëror në vitin 1924, pas së cilës filloi edhe interesimi i fuqive të mëdha për Shqipërinë.
* Është Kuçova dhe kantieri i naftës që në Shkurtshkurt të ’36, i tregoi popullit Shqiptar si të luftojë për të drejtat e tij, kundër shtypjes dhe shfrytëzimit të huaj.
* Është Kuçova dhe kantieri i naftës ku jetoi dhe zhvilloi aktivitetin e tij disa dhjetëra vjeçar, deri në shuarje, një nga bijtë e familjes së madhe patriote të Toptanasve dhe nip i Naim Frashërit, inxhinieri i talentuar dhe i përkushtuar Sherif Toptani.
* Ishte Kuçova dhe naftëtarët e saj që i treguan popullit shqiptar se për të ndërtuar një jetë më të mirë, për vehte dhe për fëmijët, duhej punuar me sakrificë dhe përkushtim. Për ne, janë të njohur dëshmorët e rindërtimit dhe të zhvillimit të kantierit të naftës në Kuçovë, që u bënë shëmbull frymëzimi për brezat pasardhës. Por si i ritur në mes të këtij kantieri, mbaj mend edhe '''Minella Savën, ING . Stavri Pojanin, Sotir Tërpinin, Dhori Andonin, Todi Lengun, Llambi Maqinën, Muhamer Salën, Ndreko Nakuçin, Kozma Linon, Kristaq Gogollarin, Llambi Kokonozin, Lili Xhakon, Trush Mitrushin'''etj., dhe shumë të tjerë të gjithë mjeshtra në specialitetin e vet, të përkushtuar në shërbim të kantierit të naftës që për ne ishin heronj të gjallë.
Prof. Dr. Gjergji FOTO
 
Tiranë, 12 Shtatorshtator 2003
 
== Kuriozitet ==
* [http://kucova.net/ Kucova Webpage] Faqa zyrtare e Kuçovës
* [http://horizonti.it/ Hotel Horizont Kuçovë] Hotel Horizont Kuçovë
 
{{AL-gjeo-cung}}
<br />
{{AL-Vendbanime}}
[[Kategoria:Qytete në Shqipëri]]
[[Kategoria:Qytete shqiptare]]
 
 
{{AL-gjeo-cung}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve