Dallime mes rishikimeve të "Leoni III"

Jump to navigation Jump to search
97 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (5), Dhjetor → dhjetor (4) duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (5), Dhjetor → dhjetor (4) duke përdorur AWB)
{{Cung|Kisha katolike}}
{{Kartela Papë
| emri = Papa Leoni III
| nëntitulli =
| stema =
| zgjedhja = [[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]]
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi = [[27 Dhjetor|27 dhjetor]] [[795]]
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]
| motoja =
| kardinalë = [[:Kategoria:Kardinalë të emëruar nga Leoni III|shiko kategorinë]]
| datëlindja = 750 ca
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]
| varrimi = [[Bazilika e Shën Pjetrit]]
| firma =
}}
'''Papa Leoni III''' ( l. 750 ca, [[Roma]] - v. [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 96 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]] dhe deri më [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Adriani I]], ndërsa pasardhësi [[papa Stefani IV]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Adriani I]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]] – [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]}}
{{s-aft|after=[[papa Stefani IV]]}}
{{s-end}}
 
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]
 
 
{{Cung|Kisha katolike}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve