Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta e Dytë Ballkanike"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor, Gusht → gusht duke përdorur AWB
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor, Gusht → gusht duke përdorur AWB)
 
'''Lufta e Dytë Ballkanike''' filloi kur [[Serbia dhe Mali i Zi|Serbia]], [[Greqia]] dhe [[Rumania]] patën mosmarrveshje me [[Bullgaria|Bullgarinë]] për ndarjen e rajonit pas pushtimit të përbashkët të [[Maqedonia|Maqedonisë]]. Më [[1 Qershorqershor]] [[1913]], Serbia dhe Greqia bën aleancë kundër Bullgarisë gjë e cila çoi në fillimin e luftës mbrëmjen e 29/30 qershorit të vitit [[1913]] kur mbreti Ferdinand I Bullgarisë urdhëroi trupat e tij të sulmonin forcat grego-serbe në Maqedoni. Sidoqoftë bullgarët humbën, dhe mes palëve luftuese u nënshkrua një traktat paqeje ([[Traktati i Bukureshtit, 1913|Traktati i Bukureshtit]]) më [[10 Gushtgusht]] të vitit [[1913]]. Nën kushtet e këtij traktati, Greqia dhe Serbia e ndanë pjesën më të madhe të Maqedonisë mes tyre, duke i lënë Bullgarisë vetëm një pjesë të vogël.
 
{{his-cung}}
 
[[Kategoria:Luftëra]]
 
 
{{his-cung}}
37.617

edits

Menyja e navigimit