Dallime mes rishikimeve të "Marrëveshja e Ohrit"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB
(rregullim i sintaksës)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB)
'''MARRËVESHJA KORNIZË'''
 
Shkup, Gushtgusht [[2001]]
== Përmbajtja ==
Përmbajtja e marrëveshjes kornizë për zgjidhjen e situatës politike e të sigurisë në Maqedoni, që të hënën edhe zyrtarisht, në gjuhën angleze e nënshkruan kryetari i Republikës së Maqedonisë, Boris Trajkovski, lideri i VMRO-DPMNE-së dhe kryeministër Lubço Georgievski, liderët e LSDM-së Branko Cërvenkovski, të PPD-së Imer Imeri dhe PDSH-së Arbën Xhaferi. Në dokument, nënshkrime si dëshmitarë zyrtar i vunë edhe lehtësuesit ndërkombëtar në dialog - Fransoa Leotar dhe Xhejms Perdju. Po e botojmë në tërësi edhe tre aneksët e marrëveshjes: aneksi A - amendamentet kushtetuese, ankeski B - ndryshimet në legjislacion, aneksi C - implementimi dhe masat e ndërtimit të besimit, për të cilët do të diskutohet dhe fjalën e fundit do ta thotë kuvendi i Maqedonisë.
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve