Dallime mes rishikimeve të "Merilënd"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
|Anëtarësimi = [[28 prill]] [[1788]]
|Anëtarësimi renditja = i 7-ti
|Shkurtimishtshkurtimisht = MD
|Faqja Zyrtare = [http://www.maryland.gov/ www.maryland.gov]
}}
 
 
'''Maryland''' (shqiptohet: ''Merilënd'') është një nga 50 shtetet e [[SHBA|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Ai kufizohet nga [[Virxhinia]], [[Virxhinia Perëndimore]], dhe [[Washington D.C.]] në jug dhe në perëndim, nga [[Pensilvania]] në veri dhe nga [[Delaware]] në lindje. Qyteti më i madh i shtetit është i [[Baltimore]], dhe kryeqyteti i tij është [[Annapolis]]. Shteti e ka marrë emrin nga mbretëresha angleze e Francës Henrietta Maria.
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{Gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Maryland| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{Gjeo-cung}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve