Dallime mes rishikimeve të "Gruaja"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  5 vjet më parë
→‎Të drejtat e gruas (grave): përmirësime teknike, zëvendësova: marsh → Marsh duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB)
(→‎Të drejtat e gruas (grave): përmirësime teknike, zëvendësova: marsh → Marsh duke përdorur AWB)
== Të drejtat e gruas (grave) ==
 
Gruaja nuk mund të themi se gjithmonë ka qenë e privilegjuar me të drejta të veta për ekzistencë, punë edukim dhe trashigimi. Të drejtat e saja varësisht nga periudhat kohore variojnë nga një gjendje në një tjetër. Arritja e të drejtave të veta gruaja si e till i arrin në vende të ndryshme në kohëra të ndryhme. Për shembull gruaja në [[Feja Islame|Islam]] në vendet arabe të drejtat e veta i arrin në kohën e shpalljes së islamit. Në konceptet ndërkombëtare gruaja të dretat e veta fillon t'i kërkoje dhe ngadal t'i arrij që nga marshimiMarshimi i 15000 grave më [[8 mars]] [[1908]], në [[Nju Jork]]. Sot të drejtat e gruas zakonisht identifikohen me të drejtat e njeiut.
 
== Roli kulturorë dhe gjinorë ==
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve