Dallime mes rishikimeve të "Niels Bohr"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Tetor → tetor duke përdorur AWB
v (added Category:Kimistë using HotCat)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Tetor → tetor duke përdorur AWB)
[[Skeda:Niels_Bohr_Albert_Einstein3_by_Ehrenfest.jpg|thumb| djathtas Niels Henrick David Bohr, majtas Albert Einstein ]]
 
'''Niels Henrik David Bohr''' (7 Tetortetor 1885 - 18 Nentor 1962), ishte nje fizikant dhe kimist danez i cili dha kontribute te medha per te kuptuar strukturen atomike dhe mekaniken kuantike,per te cilat mori dhe cmimin “Nobel” ne vitin 1922. Bohr monitoroi dhe bashkpunoi me fizikantë e kimiste te nje niveli te larte ne institutin e tij ne Kopenhagen. Ai u martua me Margrethe Norlund ne 1912 dhe nje prej djemve te tyre Aage Bohr u be nje nga fizikantet me te njohur dhe te rendesishem i viteve 1975,i cili si I ati ka marre cmimin Nobel.Niels Bohr eshte cilesuar si nje nga fizikantet me më shume influence te shekullit te 20.
 
== Jeta ==
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve