Dallime mes rishikimeve të "Pyjet e Vjenës"

Jump to navigation Jump to search
37 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Vienna Woods")
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
Në pyjet e Vjenës<ref>Rees, Henry (1974). </ref> ([[Gjuha gjermane|Gjermanisht]]&#x3A;:<span contenteditable="false"> </span><span lang="de" contenteditable="false">'''''Wienerwald'''''</span>) janë të male të pyllëzuara që formojnë ultësirat verilindore të Alpeve veriore gëlqerore në shtetet e Austrisë së ulët dhe [[Vjena|Vjenë]]. Në <span contenteditable="false">45 kilometra (28</span>&#x20; <span contenteditable="false">mi)</span> të gjata dhe të <span contenteditable="false">20-30 kilometra (12-19</span>&#x20; <span contenteditable="false">mi)</span> të gjera të gamave të kodrave është shumë i pyllëzuar dhe rekreacion i popullarizuar me Vjenez.
 
== Vendi ==
Pyjet e Vjenës janë të kufizuara nga lumenjtë Triesting, Gölsen, Traisen dhe [[Danubi|Danubit]]t, dhe janë në kufi të Mostviertel dhe Industrieviertel, dy nga 4/4 e Austrisë së ulët. Duke arritur në vetë qytetin e Vjenës, ato janë një destinacion i preferuar në natyrë për një zonë të populluar dendur përreth qytetit.<ref>{{Stampa:Cite book|title=Wanderatlas Wienerwald|publisher=Freytag und Berndt|year=1975|isbn=3-85084-661-X}}</ref>
 
== Gjeografia ==
Më e larta lartësi në pyjet e Vjenës është Schöpfl me {{Stampa:Convert|893|m|ft}} mbi nivelin e detit, në vendin e observatorit Leopold Figl. Lumenjë të rëndësishëm në pyjet e Vjenës janë Wien, Schwechat dhe Triesting. Më verilindori Leopoldsberg me pamje nga Danubi dhe pellgu Vjenez formon fundin lindor të zinxhirit Alpin.
 
Edhe pse pyjet e Vjenës janë një zonë e mbrojtur dhe hapësirë e rëndësishme rekreative, ata janë të kërcënuar nga zgjerimi urban. Lainzer Tiergarten, një park i gjerë i populluar nga derra të egër dhe kafshë të tjera pyjore, si dhe parku ''Schwarzenberg'', u krijuan në territorin e qytetit të Vjenës, gjatë shekullit të 19-të. Parku natyror Sandstein''-Wienerwald ''është afër Purkersdorf, rreth 20&#x20nbsp;km (12&#x20nbsp;mi) në perëndim të Vjenës. Ka edhe disa shpella, të tilla si ''Dreidärrischenhöhle'' ("shpella e tre njerëzve të shurdhër").
[[Skeda:Vienna_Woods_in_winter.jpg|parapamje|Pappelstraße në qarkun 14-të të Vjenës, Penzing, një zonë banimi në kufi të Wienerwald]]
[[Skeda:Stiftskirche_Klosterneuburg_Südansicht.JPG|parapamje|Kisha Abbey e Manastirit Klosterneuburg në pyjet e Vjenës]]
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve