Ndryshimi mes inspektimeve të "Tiberius"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB
(Kategoritë)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
 
etërinë dhe vendosjen e sigurisë. Në dimrin e 46 - 45 p.e.s., Çezariishte në Spanjë, ku zhduki partine e fundit senatoriale të Gaeus Pompeusit, të birit te Pompeit.
 
Jul Çezari kthehet ne Romë në Shtatorshtator të 45 p.e.s., dhe u emërua në postin e drejtuesit të konsujve, për të pestën here. Po të njëjtin vit, ai u bë diktator i përjetshëm dhe vendosi të merrte një fushatë kundër Parthias, rreziku i vetëm për kufijtë e Romës. Fuqia e tij diktatoriale, kishte ngjallur pa pëlqyeshmëri dhe ishte kritikuar rëndë nga armiqtë e tij.
 
Kundrejt Çezari u realizua një komplot, prej vetë miqve dhe mbrojtësve te tij. Këtu mund të përmendim Cimber, Casca, Cassius, dhe Marcus Junius Brutus. Më 15 mars të vitit 44 p.e.s., ai u godit me thikë, për vdekje, në dhomën e senatit. Në testament, Çezariia linte gjithçka nipit të tij 18 vjeçar, Octavianit më vonë i njohur si Augusti.
37.617

edits

Menyja e navigimit