Dallime mes rishikimeve të "Xhaferr bej Ypi"

Jump to navigation Jump to search
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB)
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeminstër i Shqipërise]]
| Fillimi i afatit = 24 Dhjetordhjetor, 1921
| Mbarimi i afatit = 26 Dhjetordhjetor, 1922
| Paraardhësi = [[Idhomene Kosturi]]
| Pasardhësi = [[Ahmet Zogu]]
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Xhaferr Ypi''' (Xhaferr Bej Ypi), shërbeu si Kryeministër i Shtetit Shqiptar gjatë periudhës Janarjanar [[1922]] - 4 Dhjetordhjetor [[1922]].
==Jeta==
Xhafer Ypi (1880 [[Starje]] - dhjetor 1940), një musliman Bektashi, ishte një politikan shqiptar. Ai ishte i edukuar në një universitet në Stamboll. Në 1920-1921 ai ishte ministër i Punëve të Brendshme dhe Ministrit të Drejtësisë. Ai gjithashtu ka mbajtur postin e Ministrit të Rendit Publik. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku Fan S. Noli ishte Ministri i Punëve të Jashtme dhe Ahmed Zogu ishte Ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i Këshillit të Lartë (Kryetari kolegjial ​​i shtetit). Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të revoltës së Nolit, por ai e mbajti duke mbajtur postin zyrtarisht. Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Kur nisi pushtimi italian, Ypi i përshëndeti italianët që kishin "çliruar" Shqipërinë "nga skllavëria e rëndë e gjakatarit Zog". Pasi Mbreti Zog kishte ikur, nga 9 prill - 12 prill Ypi ka qenë Kryetar dhe Fuqiplotë për Drejtësi i Komitetit të Administrimit të Përkohshëm, dhe si të tillë kreu i ngarkuar i shtetit. Nga më 12 prill, ai ishte Ministri i Drejtësisë në qeverinë e Shefqet Verlacit. Ai u vra nga një bombë ajrore.
== Referenca ==
# [http://www.worldstatesmen.org/Albania.htm Shqipëria: Kronologji] - {{en}}
 
 
{{Kryeministrat e Shqipërisë|state=collapsed}}
{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Myslimanë shqiptarë]]
 
 
{{biografi-cung}}
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve