Dallime mes rishikimeve të "Humori"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
==Historia e humorit==
 
==Llojet e humorit==
 
===Humori gojor===
 
===Humori jo gojor===
 
==Mënyra të posaçme pë të shkaktuar humorin==
 
==Kuptimi i humorit==
 
==Persona komikë==
 
==Humori shqiptar==
==Thënie mbi humorin==
 
==Thënie mbi humorin==
* "''Humori është nje prani ne bote - si [[hijeshia]] - dhe shkelqen mbi sejcilin." [[Garrison Keillor]]
 
* "''Une kam nje ndjenje te mprehte te qesharakes, por jo ndjenje humori." [[Edward Albee]]
 
* "''[[Gazi (humor)|Gazi]] është si nje shkrepje vetëtime, qe shperthen mes nje reje te erret, dhe xixellon për nje çast; hareja mban nje lloj dite-shkelqimi ne mendje, dhe e mbush ate me nje qetesi te vazhdueshme dhe te perhershme." [[Joseph Addison]]
 
* "''Sekreti i humorit është befasia''." [[Aristoteli]]
 
* "''Mes atyre qe pelqej ose admiroj, nuk mund te gjej emerues te perbashket, por midis atyre qe dua, mundem: te gjithe ata qe me bejne te qesh." '''W. H. Auden'''
 
* "''Perfytyrimi i është dhene njeriut për te shperblyer ate qe ai nuk eshte, dhe ndjenja e humorit për ta ngushelluar për ate cfare ai eshte." [[Francis Bacon]]
 
* "''Nje njeri pa ndjenjen e humorit është si nje qerre pa kercim - troshitje nga çdo guralec ne rruge." [[Henry Ward Beecher]]
 
* "''Ne nuk i nderojme kurre ata qe na zbavisin ne, megjithse ne mund te buzeqeshim me fuqite e tyre qesharake." '''Marguerite Gardiner, Kontesha e Blesingtonit'''
* "''Humor eshteështë, kur njeriu megjithate qesh.''" '''Gjermane'''
 
* "''Humor eshte, kur njeriu megjithate qesh.''" '''Gjermane'''
==Shiko edhe==
* [[Hareja]]
 
==Lidhje të jashtme==
{{WikiQuote2WikiQuote|Humori|Humori}}
 
[[Category:Humor| ]]
24.783

edits

Menyja e lëvizjeve