Dallime mes rishikimeve të "Pyjet tropikale"

Jump to navigation Jump to search
31 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.19.225.171 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xharie billa.
(shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Emoji
v (U kthyen ndryshimet e 46.19.225.171 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xharie billa.)
"Ne gjetem se gjate shekullit te kaluar ka nje rritje ne nivelet me te renda te azotit mbi format e lehta, e cila na tregon se me shume azot shkon ne kete sistem dhe humbjet jane me te larta. Ne gjithashtu morem te njejtin rezultat ne nje studim te meparshem te rratheve te pemeve ne pyjet Braziliane me lageshti, keshtu qe duket sikur azoti i fiksuar nga njerezit, tani vepron ne disa nga zonat me te largeta te botes."
 
Dekadat e depozitimit te azotit atmosferik kane shkaktuar ndryshime te medha te bimet dhe tokat e pyjeve te buta ne Shtetet e Bashkuara dhe Europe. Nese pyjet tropikale do te perballen me pasoja te ngjashme eshte nje pyetje e rendesishme per te ardhmen e kerkimeve.Gjithka ketu osht rren 😂😂

Menyja e lëvizjeve