Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Jump to navigation Jump to search
164 bytes removed ,  5 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 77.29.158.43) dhe riktheu rishikimin 1675204 nga Wielemir)
Bregdeti i ishujve britanik karakterizohet me coptim të theksuar, e cila është shkaktuar me ngritjen dhe uljen e shpesht të bregdetit. Vetëm bregdeti i Norvegjisë është më i përthyer se ai i ishujve britanik.Të gjitha këto foma të coptuara të bregdetit ka ndikuar pozitivisht në lidhëmërinë e Britanisë së Madhe me pjesët e tjera të të botës. Përgjat bregdetit janë formuar gjire në të cilët derdhen lumenjtë me gryka të estuareve. Format të tilla të grykave më të njohura janë nëlumin Themzë, Humber Severn, Mersey dhe Clude.
 
Një ndër karakteristikat positive të lumenjëve të Britanisë së Madhe është paraqitja e baticës. Në Themzë ajo arrinë 6 formacionet e vjetra gjeologjike.Për ndryshim prej pjesës së ulët të fushës në të cilën janë me ndërtim më të ri gjeologjik.
 
Hapsirën malore e bëjnë pjesa veriore dhe perëndimore e Britanisë së Madhe,në të cilën mbizotrojnë malet e ulëta mesatare,të coptuara nga luginat e depresionet në një sisem pllajash dhe masivesh në formë kubesh.Malet e ngritura rrallëherë kalojnë lartësinë mbi 1000 m.Pjesën më të lartë të rrafshnaltës së Skocisë veriore e bëjnë malet Grampian,në të cilat është pika më e lartë e Britanisë së Madhe,Ben Nevis 1343 m.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve