Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Livoçi i Epërm"

683 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(rregullim i sintaksës)
No edit summary
|Fshati= Livoçi i Epërm
|Nofka =
|Moto =
|Flamuri_figura=
|Flamuri_artikulli =
|Stema_artikulli =
|Stema_gjerësia=
|Pamje = Lake Gjilan, Kosovo.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Liqeni Artificial , penda e Livoçit
 
 
<!--Administrimi-->
|Rajoni= [[Rajoni i Gjilanit|Gjilan]]
|Komuna= [[Komuna e Gjilanit|Gjilan]]
 
|Lartësia =
<!--Statistika dhe Transporti-->
|Lartësia=
|Themelimi =
|Vendasit =
|Sipërfaqja =
|Zona Kohore = [[Zona Kohore e Evropës Qendrore|ZKEQ]] ([[UTC+1]])
|Ora Verore= [[Ora Verore e Evropës Qendrore|OVEQ]] ([[UTC+2]])
|Kodi Postal = 60000
|Prefiksi = 320
|Targa e automjeteve = 06
|Popullsia = 1300
 
<!--Demografia-->
|Popullsia =
|Dendësia=
 
<!--Harta-->
|Harta_foto=
|Harta_foto_shënimi=
|përshkrimi_harta=
 
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=| gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g=| gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
 
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësia = 42.455170
|gjatësia = 21.436509
 
|WebFaqja =
}}
'''Livoçi i Epërm''' është vendbanim në komunën e [[Gjilani]]t.
Fshat i tipit të shpërndarë , që shtrihet rreth 2km në perëndim të Gjilanit . I ndarë në lagje të tipit të grumbulluar , të cilat shtrihen në pjesën fushore dhe kodrinore.
 
==Gjeografia==
Livoçi i Epërm shtrihet buzë lumit të Livoçit ( Bresalcit) në perëndim të [[Gjilani]]t.
Vendbanim mjaft i vjetër iliro-dardan . Këtë e dëshmojnë varrezat ilire , mbi fshat , pusi (bunari) i ilirëve në vendin e quajtur ''Kalidha'' .
 
==Demografia==
Popullsia janë familje të ardhura nga fshatrat e tjera si nga Karadaku , Shpali (Kishnapola) , Lisocka , Meshina , Temali (Kranidelli) , Kreshta (Velegllava) , [[Gadishi]], etj.
 
Sipas regjisitrimit të vitit 1981 , ishin 191 shtëpi me 1295 banorë (1056 shqiptarë , 239 serbë).
==Arsimi dhe kultura==
 
==Lidhje të jashtme==
<ref>{{cite book|last1=Osmani|first1=Jusuf|title=Vendbanimet e Kosovës|publisher=Shkrola|isbn=9951-8547-5-3|page=111}}</ref>
 
{{KO-gjeo-cung}}
{{Portal|Gjilani|Kosova}}
{{Komuna e Gjilanit}}