Dallime mes rishikimeve të "Syri"

Jump to navigation Jump to search
136 bytes removed ,  5 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga WikiDeutch dhe 185.188.216.223) dhe riktheu rishikimin 1671748 nga CommonsDelinker
No edit summary
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga WikiDeutch dhe 185.188.216.223) dhe riktheu rishikimin 1671748 nga CommonsDelinker)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit (të parit; të shikuarit). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.
 
== Sëmundjet e syrit ==
{{Kryesor|Të shikuarit vëngër (Strabizmi)}}
 
Shprehja të shikuarit vëngër (Strabismus, gr.: στραβός strabos „i fiksuar vëngër“) është përdorur per te dhëne dukurinë e mangësisë se barazpeshimt te muskujve te syrit gjegjesisht koordinimin motorrik mengesor te te dy syve. Ne këtë rast shmanget drejtimi i akseve te tyre te shikimit gjate fiksimit te një objekti me momente te caktuara ose ne mënyre te vazhdueshme. Masa dhe forma e këtij pozicionimi defektoz mund te jene shume te ndryshme. Këto janë te matshme relativisht sakte me metoda te ndryshme dhe japin si rezultat një ose disa kënde te te shikuarit vëngër.po mos ju ka ndodhur ndokuj ti ju drridhen syt dhe a mun te me tregoni a i keni ngjitur syzet apo thjerrzat
 
== Shih edhe ==

Menyja e lëvizjeve