Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill duke përdorur AWB)
[[Skeda:Nikita Khruchchev Colour.jpg|thumb|right|300px]]
'''Nikita SergeievicSergejeviç KrushevHrushçov''' (apo '''Hrushqov''') ({{lang-ru|Ники́та Серге́евич Хрущёв}}), u lind në Kalinovk më 17 prill [[1894]]., vdiq në [[Moskë]] më 11 shtator [[1971]]), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së [[Joseph Stalin|Stalinit]] ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të [[BRSS]].
 
== Biografia ==
KrushevHrushçov lindi më 15 prill të 1894 në Kalinovka një fshat në [[Rusia|Rusi]] në afërsi të [[Ukraina|Ukrainës]]. Prindërit e tij ishin babai SergeiSergej KrushevHrushçov dhe Nëna Kesina KrushevHrushçov ishin fshatar analfabet Rusë te cilet merreni me bageti e bujqësi.
Po Ashtu ata kishin edhe një vajzë më të vogël se KrushevHrushçov e cila ishte Irna. KrushevinHrushçovin, prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të [[Ukraina|Ukrainës]].
KrushevHrushçov duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.
 
Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u antarsua në Partinë Komuniste pas rënies së Cari-t Nikolla II dhe familjes së Tij.
Në 1925 pas vdjekes se [[Vladimir LeninnLenini|Leninit]] ai përforcoi lidhjet me [[Joseph Stalin|Stalinin]] duke u bërë një mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë Botërore dhe ai mori postin e Gurvenatorit të [[Moska|Moskës]] në vitin 1941 në Kohën e Bashkimit Sovietik kur po zhvillohej lufta e dytë botërore.
 
Ai u soll si një shërbëtor i [[Joseph Stalin|Stalinit]] sepse ai e kishte marrë postin duke eliminuar disa nga armiqtë e [[Joseph Stalin|Stalinit]] në Mars të vitit 1953 kur Stalini vdiq, KrusheviHrushçovi duke eleminuar rivalin e tij për postin [[Lavrentij Beria]] ariti të Bëhej Kryetar i Bashkimit Sovietik po ashtu edhe Kryetar i Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.
 
== Vdekja ==
 
== KrusheviHrushçovi dhe shqiptarët ==
Viziton Shqipërinë në vitet 60
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve