Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Kuzhina shqiptare"

3.540 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Gatimet tradicionale shqiptare mmmmm)
No edit summary
{{për përmirësim}} {{cung}}
Kuzhina shqiptare (Albanian: Kuzhina shqiptare) është kuzhina kombëtare të popullit shqiptar. Ajo është mesdhetare, e ndikuar nga shumë duke përfshirë edhe greke, italiane dhe turke gatim. Kuzhina shqiptare është karakterizuar nga përdorimi i bimëve mesdhetare të tilla si rigon, nenexhik, borzilok, rozmarinë dhe më në mish dhe peshk gatim, por edhe piper chilli dhe hudhër. Perimet janë përdorur në pothuajse çdo pjatë.
'''Kuzhina shqiptare''' është një përzierje e influencave të kuzhinës [[Turqia|turke]], asaj [[ballkan]]ike dhe [[Evropa|evropiane]]. Ajo është e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saj të veçanta.
Gatimi i mishit të pjekur, sidomos qingjit dhe përgatitja e byrekëve të ndryshëm është e përhapur në të gjithë vendin. Veçanërisht në krahinat e jugut dhe [[Shqipëri]]së së mesme është i njohur përdorimi në shkallë të gjerë i perimeve dhe zarzavateve, vajit të ullirit, erëzave të ndryshme dhe limonit.
Pjatat e peshkut janë të njohura veçanërisht në qytetin e [[Shkodra|Shkodrës]] (tava e krapit), [[Pogradeci]]t (korani me arra dhe lloje të tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj.
Në Shqipëri gatuhen ëmbëlsira të shumëllojshme, shumë prej të cilave janë të përbashkëta edhe për vendet e tjera ballkanike dhe Azinsë së vogël (ballkavaja, kadaifi, sheqerparet, hashurja etj). Ndër ëmbëlsirat më tradicionale është "ballokumja", e cila gatuhet në qytetin e Elbasanit për festen e [[Dita e Verës|Ditës së Verës]] ([[14 Mars]]).
Si rezultat e klimës së përshtatshme mesdhetare Shqipëria është e njohur për kultivimin e rrushit dhe prodhimit e një varieteti verërash të kuqe dhe të bardha. Ndër më të përmendurat janë ato Merlot, Kabërnet, Pinot Nero, Kallmet, Shesh i Zi, San Gioveze, Riesling, Shesh i Bardhë etj.
Pija më tradicionale alkoolike është rakia (një lloj Brandy i prodhuar nga rrushi). Në disa zona të Shqipërisë prodhohet edhe rakia e kumbullës (Korçë, Dibër), ajo e manit (Boboshticë etj). Shqipëria është gjithashtu e njohur edhe për prodhimin e konjakut Skënderbej, i përmendur për shijen dhe aromën e tij. Konjaku shqiptar ka fituar gjithashtu edhe çmime ndërkombëtare.
Ndër pijet jo alkoolike është për tu përmendur boza (një pije freskuese me bazë misrin), e prodhuar në veri të vendit sidomos në krahinën e Kukësit si dhe r e cila vjen nga lëngu i rrushit dhe është pije tipike e Skraparit.
 
== Burimet ==
Vakt kryesor i shqiptarëve është drekë, e cila zakonisht përbëhet nga gjellë (merak), gjellë kryesore e mishit të gatuar ngadalë me perime të ndryshme, dhe një sallatë me perime të freskëta, të tilla si domate, tranguj, speca jeshile dhe ullinj. Sallatë është e veshur me kripë, vaj ulliri, uthull ose lëng limoni.
{{reflist}}
 
Në lokalitetet e larta lartësi, tymosur mish dhe ruan turshi janë të zakonshme. organet e kafshëve janë përdorur edhe në enët si zorrët e tij dhe me kokën mes pjesëve të tjera, të cilat janë konsideruar si një delikatesë. Produktet e qumështit janë pjesë përbërëse e kuzhinës zakonisht e shoqëruar me bukë gjithnjë të pranishëm dhe pijeve alkoolike si raki. specialitete deti janë gjithashtu të zakonshme në qytetet bregdetare si Durrës, Vlorë, Shkodër, Lezhë dhe Sarandë.
 
Përmbajtja [hide]
1 Appetizers
2 Salads
3 Soups
4 Fish
5 Mishi
6 Perimet
7 Pies
8 Desserts
9 Pije
10 Shih edhe
11 Referencat
12 Leximi i mëtejshëm
Appetizers [edit burim]
 
Vajzat e reja që mbajnë çanta e feta bukë
Gruri Bukë (bukë gruri) ose bukë misri (bukë misri) janë gjithnjë të pranishme në tryezë shqiptare. Prandaj shprehja për "shkuar për të ngrënë një vakt" (shqip: për Të ngrënë bukë) mund të përkthehet fjalë për fjalë si "do të hani bukë." 'Buka' është përdorur edhe në thënien autentike mikpritjes shqiptare të "bukë, kripë dhe zemër" (Alb .: bukë, kripë e zemer).
jobesimtarë pule (mëlci pule)
appetizers patëllxhan
Kurbanit (Japrak)
Panaret, njohur në mesin Arbëreshë
speca mbushur (speca jeshile mbushur me oriz, mish, perime të tjera dhe bimëve)
lakër turshi (lakre Turshi)
sardelet skuqur me limon (sardele me Limon)
Albanian-style platters Mèze që përfshijnë proshutë proshuta, sallam dhe djathë feta, të shoqëruar me speca të pjekur bell (pjepër) ose ullinj jeshile marinuar me vaj ulliri me hudhër ose qepë.
Papare: lëna bukë gatuar me ujë, vezë, gjalpë, dhe Gjize (kripur djathë gjizë)
Salads [edit burim]
 
Gështenja janë rritur gjerësisht në të gjithë Shqipërinë
sallatë patate Shqiptare
sallatë flak Shqiptare
sallatë Bean
sallatë lakër
Domate dhe piper sallatë
Soups [edit burim]
 
Tarator është një kos dhe kastravec ftohtë pije dhe është i njohur në muajt e verës
Bean Jahni soup
Patate dhe lakër supë
Supë me limon
Groshët, njohur në mesin Arbëreshë
tarator
Trahana
Shqeto është supë nga rajoni Lunxhëri të Gjirokastrës
Fish [edit burim]
Oven-pjekur troftë (ose trofta e Ohrit) me qepë dhe domate
bojë e bardhë pjekur, krapi, qefulli ose ngjala me vaj ulliri dhe hudhër
Meat [edit burim]
 
pjatë tradicionale nga Rajoni Hasit
Tavë kosi, mish qengji të pjekur dhe pjatë kos
mish viçi ose pule me arra [1]
Fërgesë i Tiranës me mish viçi (shih gjithashtu sataraš)
qofte Fried ose Qofte te fërguara.
Proshute një proshutë e thatë-shërohet
gjiri GIC një derr i pjekur
Kolloface Korçe
Mish viçi me fasule shumë të mëdha Lima
Harapash, Polenta me zorrët e qengji, gjalpë, djathë dhe miell misri
Pace - e zakonshme në të gjithë vendin dhe është tradicionalisht të njohura në Shqipëri. PACE është bërë me një dele, derr-së ose cilësdo kokë bagëti s, zier derisa mishi vjen off lehtë. Ajo është e zier pastaj me hudhër, qepë, piper i zi, dhe uthull. Ndonjëherë një miell pak është shtuar për të trash merak. Kjo e bën një merak të nxehtë dhe të përzemërt dimrit.
Perimet [edit burim]
Kurbanit (në Serbi e njohur si sarma dhe në jug të Malit të Zi Lindore të njohur si Japrak) - një familje të enëve mbushur perimeve
leeks pjekur
Fërgesë i Tiranës me speca
Peppers mbushur me oriz, mish dhe perime
patëllxhanët mbushur me djathë
Pies [edit burim]
 
byrek shqiptare
Byrek - pie perimeve shqiptare; ajo gjithashtu mund të ketë djathë feta, spinaq, lakër, domate, ose mish; kjo është një byrek layered bërë me filo pastë. Një tjetër version i mbushje është shërbyer si një mbushje për "Pite" ose "pita".
shtresa pastiqeri mbushur me pure kungull, gjalpë, kripë ose sheqer - Kungullur
Bakllasarëm - Një ushqim tradicional i përgatitur në Kosovë dhe Shqipëri: është pie layered njohur edhe si "pite" ose "pita" (byrek) pa asgjë brenda, e cila është e mbuluar me kos dhe hudhër, dhe pastaj ngrohet përsëri. Ajo është ngrënë për drekë.
Flia - Një ushqim tradicional i përgatitur në Kosovë dhe Shqipëri.
Qumeshtore
Pepeq
Shaprak
Qollopita
Lakruar është e ngjashme me burekun megjithatë, ajo ka shtresa e brumë filo me qepë, vaj ulliri, vezë. Është specialiteti i rajoneve të Jugut në Lunxhëri
Desserts [edit burim]
 
Bakllava është përgatitur në tabaka të mëdha dhe të prerë në forma të ndryshme
 
Sheqerpare
Patisseries janë të pranishme në çdo qytet të Shqipërisë. Desserts më të zakonshme në Shqipëri janë bërë të gjithë Ballkanin:
 
Hallvë
Revani më sherbet
Hasude (revani më niseshte)
Tambëloriz
Shëndetlie më mjaltë
Kabuni
Kanojët, i njohur gjithashtu si Cannoli
Qumështor
Krem Karamel
Tollumba - skuqur copa të brumë në shurup
Gliko dhe dehja fruta
Pandispan
"Përkthe me Google" për biznesin:Mjetet e PërkthimitPërkthyesi i UebsajteveGjetësi i Tregut Global
Anonymous user