Dallime mes rishikimeve të "Ismail Zhabjaku"

Jump to navigation Jump to search
102 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Nje homazh per rregjizorin / aktorin shkodran ne diten e lindjes. I paharruar kujtimi i tij.
Respekte !!!
9 prill 2017 01:17 (CEST)9 prill 2017 01:17 (CEST)9 prill 2017 01:17 (CEST)9 prill 2017 01:17 (CEST)~
Ismail Zhabjaku lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër. Eshtë regjisor, skenarist dhe aktor. Nje emer i madh ne rregjizuren e kinematografise shqiptare.
Kreu studimet ne Insitutin e Larte te Arteve ne Tirane ne degen e kantos dhe dramaturgjise ne vitin 1966. Punon per nje fare periudhe jashte profesionit te tij ne Puke e me pas emerohet ne Kinostudio si asistent rregjizore ne filmat “Gjurma” (1970) me regji te K. Dhamo; “Lugina e pushkatareve” (1970) me regji te V. Celi, T. Bozo; “Operacioni zjarri” (1973) me regji te M. Fejzo; “Brazdat” (1973) regjizor K. Dhamo. Ismail Zhabjaku ka interpretuar edhe si aktor ne disa role te vogla ne filmat artistik si: “Lugina e pushkatareve” (1970); “Kapedani” (1972); “Ndergjegjia” etj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve