Dallime mes rishikimeve të "Pehlivanët"

Jump to navigation Jump to search
272 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Pehlivanët'''- është një film dokumentare.Prodhimidokumentarë, RTPprodhim i [[Radio Televizioni i Prishtinës|Radio Televizionit të Prishtinës]] prodhuar në vitin [[1975.Formati]] me format 16mm color.
 
*Regjisor:[[Besim Sahatçiu]],
*Skenari:[[Eqrem Basha]],
*drejtor fotografije:[[Shukri Kaçaniku]],
*Montazhi:[[Fadil Selimi]]-Presheva,
*Zeri:[[Fahri Pallaska]],
*Organizatore:[[Pleurat Himaduna]],
 
Filmi pasqyron luftenluftën e sportistevesportistëve te qujtur Pehlivanepehlivanë ne garat tradicionale qe mbahen qdoçdo vjetvit ne Gore[[Gora|Gorë]] dhe Opoje[[Opoja|Opojë]]. Regjisori '''Besim Sahatçiu''' ka paraqitur ne menyremenyrë artistike luftenluftën e tyre dhe adetet e zakonet ne ketokëto treva te Kosoves[[Kosovë]]s. Filmi ka qeneështë prezentuar ne disa festivale nenë [[Evropë]] në atë Europekohë.
 
{{film-cung}}
[[Category:Filma 1975]]
[[Category:!Film]]
[[Category:Filma shqip]]

Menyja e lëvizjeve