Dallime mes rishikimeve të "Delaware"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Delaware''' ([[shqiptimi]]: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte [[7 dhjetor]] [[1787]]. Kryeqyteti i Dellëuer është [[Dover]]. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga [[Maryland]], në verilindje nga [[New Jersey|Nju Xhersi]], dhe në veri nga [[Pennsylvania|Pensilvania]]. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.
 
Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke paturpasur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.
 
== Gjeografia ==
== Historia ==
 
{{ShtetatShtetet Federale të Amerikës}}
 
[[Kategoria:Delaware| ]]

Menyja e lëvizjeve