Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë , është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,ne uje,dhe ne ajer...Ne fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet jo rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.gjiTARET NE KEMI LLOJE TE NDRYHME TE KAFSHEVE SIQ JANË LUANI TIGRI ETJ
 
[[Kategoria:Pjalm djalKafshë|*]]
== Shiko edhe ==hahahahahahah
 
== Lidhje të jashtme ==
Pjalm
[[Kategoria:Pjalm djal|*]]
Anonymous user

Menyja e navigimit