Ndryshimi mes inspektimeve të "Kirenea, Libi"

Jump to navigation Jump to search
591 bytes added ,  3 vjet më parë
Etiketa: përpunim burimi 2017
=== Rënia ===
 
== SotPeriudha moderne ==
Kirenea tani është një vend arkeologjik afër fshatit Shahhat. Një nga karakteristikat e saj më të rëndësishme është tempulli i Apollonit i cili ishte ndërtuar fillimisht në fillim të shekullit të VII-të pes. Struktura të tjera të lashta përfshijnë një tempull për Demeter dhe një tempull pjesërisht të pazbuluar për Zeusin. Ka një nekropol të madh rreth 10 km midis Kirenës dhe portit të saj të lashtë të Apollonisë. Që nga viti 1982, ajo ka qenë një [[Vende të trashëgimisë botërore|Vend i Trashëgimisë Botërore]] të [[UNESCO]]-s.
 
== Galeria ==
<gallery mode="nolines">

Menyja e navigimit