Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Flora Brovina"

225 bytes removed ,  5 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
[[Skeda:Flora Brovina.jpg|thumb|300px]]
'''Flora Brovina''' u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ''in absentia'' nga PEN Klubi Suedez.
 
==Referenca ==
[[Kategoria:Njerëz nga Skënderaj]]
[[Kategoria:Shkrimtarë kosovarë]]
[[Kategoria:Gratë]]
[[Kategoria:Gratë në Kosovë]]
Anonymous user