Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
105 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Athinë using HotCat)
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 38.964{{formatnum:38964}} km²
|Popullsia = 745.514{{formatnum:745514}}
|Popullsia_viti =
|Dendësia = 16.830{{formatnum:16830}}
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
 
== Demografia ==
Në vitin 2001 bashkësia e Athinës kishte një popullsi zyrtare prej 745,514{{formatnum:745514}}<ref name=pop>{{cite web |url=http://www.statistics.gr/Main_eng.asp |title=Population of Greece |work=General Secretariat Of National Statistical Service Of Greece |publisher=www.statistics.gr |accessdate=2 August 2007 |year=2001 |archiveurl=//web.archive.org/web/20070701001022/http://www.statistics.gr/Main_eng.asp |archivedate=1 July 2007}}</ref> me në popullsi prej 3.,2 milion metropolitan<ref name=pop/> duke përfshirë edhe popullsinë periferike. Popullata aktuale e regjistruar në vitin 2011 është 3,753,783{{formatnum:3753783}}<ref name="statistics1">{{cite web |url=http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/General/A1602_SAM01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf |title=ΕΛΣΤΑΤ Απογραφη 2011 |publisher=www.statistics.gr |accessdate=22 August 2011}}</ref>
 
== Kultura ==
===Qendra arkeologjike===
Qyteti është qendra botërore e kërkimeve arkeologjike. Ndryshe nga institucionet kombëtare, si Universiteti i Athinës, Shoqata Arkeologjike, disa muze arkeologjik, përfshirë Muzeun Kombëtar Arkeologjik, Muzeun Cycladic, Muzeun Epigrafike dhe Muzeun Bizantin, ashtu si edhe muzetë e [[Agora|Agorës]], [[Akropoli|Akropolisit]], Kerameikosit, dhe Muzeun Arkeologjik të Kerameikosit. Në këtë qytet ndodhen po ashtu edhe laboratory i [[Demokriti]]t për arkaeometri.
 
===Turizmi===
Athina ka qenë destinacion i udhëtuesve që nga antikiteti. Gjatë dekadave të kaluara, infrastruktura e qytetit dhe pajisjet shoqërore janë përmirësuar, pjesërisht për shkak të ofertës së saj të suksesshme në fazën e [[Lojërat olimpike verore|Lojërave Olimpike Verore 2004]]. Qeveria greke, ndihmuar nga [[Bashkimi Evropian]], ka financuar projektet kryesore të infrastruktureë si Aeroportin Ndërkombëtar “Eleftherios Venizelos”, zgjerimin e sistemit të metors, dhe autostradën Attiki Odos.
 
Athina u votua si i treti qyteti në Evropë më i miri për tu vizituar në vitin 2015 nga Destinacionet më të Mira Evropviane. Ajo u votua nga më shumë se 240,000{{formatnum:240000}} njerëz.
 
== Edukimi ==
Anonymous user

Menyja e navigimit