Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Devollit"

Jump to navigation Jump to search
171 bytes added ,  3 vjet më parë
v
== Bukuritë natyrore ==
 
Devolli është i rrethuar nga kodra dhe male mjaft te gjelbëra, te cilat zëne vendin kryesor ne malin piktoresk te Moraves , me pyje me burime ujore të shumta. Vende te bukura turistike janë rezervat natyrore: esi ai i Cangonjit dhe PoloskaPoloskës, pyllpylli i BradvicaBradvicës, Shën Kostandini, Parku i Prespës, Peizazhi i mbrojtur i Nikolicës etj, Këto vende janë të njohur për shumëllojshmërinë e tyre të florës dhe faunës, i cili krijon mundësi potenciale turistike për këtë zonë. Disa nga fshatrat piktoreske të kësaj zone janë: Arrza, Sinica, Qyteza, Nikolica, Bradvica, Grapshi etj.
 
== Monumentet natyrore ==
29

edits

Menyja e navigimit