Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Kosovës"

Jump to navigation Jump to search
→‎Beteja e Kosovës: Regulova disa gabime
(→‎Beteja e Kosovës: Regulova disa gabime)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Depërtimi i vrullshëm i [[Perandoria Osmane|osmanëve]] në [[Gadishulli Ballkanik|Ballkan]] tronditi elitën politike drejtuese shqiptare dhe atë të vendeve fqinje. Të ndodhur përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i fashitën mosmarrëveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuan një koalicion antiosman.
Në të bënin pjesë personalitete të shquara shqiptarë si Gjergji II Balsha, Teodor Muzaka, [[Gjon Kastrioti]],Dhimiter Jonima, Andrea Gropa etj. Këta, më forca të bashkuara, moren pjesë në betejën që u zhvillua në afërsi të Prishtinës, më 28 qershor 1389. Në këtë betejë të përgjakshme dhe të pabarabartë që u zhvillua ndërmjet 20.000 ushtarëve osmanë dhe 20.000 luftëtarëve ballkanas u shqua luftëtari shqiptar Marash Nikolla Kopili, i cili arriti të vriste [[Murati i I|Sulltan Muratin I]].
 
[[File:Kosovo-polje.jpg|thumb|Fushë Kosovë]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve