Ndryshimi mes inspektimeve të "Ficus benjamina"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Taxobox_titulli | color = lightgreen | emri = {{PAGENAME}}}} <!-- Emri i tabeles -->
{{Taxobox_figura | figura = [[SkedaFile:Ficus benjamina.jpg|250px|{{PAGENAME}}]]| shënimi ={{PAGENAME}}}} <!-- Figura -->
{{Taxobox_fillim_seleksionimi | ngjyra = lightgreen }} <!-- Horizontalja e 1 e tabelës -->
 
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''''{{PAGENAME}}''''' (lat.''Ficus benjamina'' L. ) është pemë Fiku me gjethe të vogla, e degëzuar dendur e familjes [[Moraceae]]. Ky llojëlloj Fiku ka^ prejardhjen nga India.
Degët e fidanes janë të gjelbërta dhe me kalimin e kohës marrin ngjyren më të mbyllët, në një të gjelbërt me noanca të ngjyrës kafe. Gjethet e vjetruara janë të gjelbërta, të lëmuara, të rrumbulakta me një maje të mprehtë. Kanë një shkëlqim të dobët ngjyrë hiri dhe rriten deri në gajtësi prej 12&nbsp;cm dhe trashësi 3–5&nbsp;cm. Ramin e gjeteve e përshkrojnë qeliza të kristalta me ngjyrë të verdhë.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit